Nefrolitotomi - Taş Hastalıkları - Medical Park

Nefrolitotomi

Böbrek taşı ameliyatlarında kullanılan Perkütan Nefrolitotomi kapalı böbrek taşı ameliyatı yöntemi her kilodaki hastalara rahatlıkla uygulanabilmekte ve hastalar 24 saat sonra ayağa kalkıp, en fazla 15 gün içerisinde işlerine geri dönebilmektedirler.

Sadece böbrek taşlarına değil, mesane taşlarına ve idrar yolundaki (Proksimal üreter) taşlarına da perkütan yapılabiliyor. Yöntemin açık cerrahi yöntemlerine göre pek çok avantajı bulunuyor. Gebelik ve kanama problemi olan hastalar dışında tüm hastalara ve taşların hemen hemen hepsine uygulanabiliyor. Hastanın nekahet dönemi çok kısa. Ameliyat yapıldıktan 24 saat sonra, hasta ayağa kalkar dolaşır ve bir gün sonra da evine gidebilir. İyileşme süresi 10 ila 15 gün arasında değişebiliyor.

böbrek taşı

Açık cerrahi uygulanan hastalar günlerce hastanede yatmakta ve yara yerinin tamamen iyileşmesi de uzun zaman aldığı için sosyal yaşama dönmeleri geçikmekteydi. Günümüzde hastanın sırt bölgesine açılan 1 santimlik kesi ile böbrek içine özel bir endoskop yerleştiriliyor. Pnömatik, lazer, ultrason, elektrohidrolik gibi değişik enerji kaynakları kullanılarak böbrek içindeki taşların parçalanarak bir boru içinden dışarı alınıyor. Amaç, hastayı tamamen taşsız bırakmak. Bu konuda da yüzde 99 oranında başarılı olunan bir yöntem. Hastalar her açıdan rahat etmektedirler ve 1 gün sonra taburcu olup sosyal yaşamına dönmektedirler. Dışarıdan bakıldığında hiç bir iz kalmayan hastalar hem mutlu olmakta hem de taşlarından kurtulmaktadırlar.

Böbreklerimizin ne kadar değerli olduğunu unutmayın! Herhangi bir şikayet durumunda geç kalmadan uzman hekime başvurmak gerekliğini unutmayın!