Korunma Yolları - Taş Hastalıkları - Medical Park

Korunma Yolları

böbrek taşı

Böbreklerin bir milyon civarında nefron adı verilen birimlerden oluşuyor ve bu birimlerde her gün 180 litre kan süzülüyor, bunun 1,5 litresinin idrar olarak dışarı atılıyor. Eğer su alımı az olursa yoğun idrar üretiminin böbrekleri sıkıntıya sokup yoracabilir, yeterli su alındığında ise böbreklerin yükü hafifler. Yeterli su alımı kanın yoğunluğunu azaltarak, böbreklerin idrar üretmesini kolaylaştırır. Ayrıca tuz birikimi yüksek tansiyon için risk faktörü olduğunu, yeterli su alımında tuz atımı artarken, su eksikliğinde azalır. Yeterli su alımıyla tuz atımının artması yüksek tansiyon riskini azaltır.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Çok şiddetli ağrıyla ortaya çıkan böbrek taşı görülme sıklığı et ve tuz tüketiminin artmasına paralel olarak artmıştır. Hayvansal besinlerin çok tüketimi idrarın asitliğini artırdığından hayvansal ve bitkisel besinler dengeli alınmalı, idrar yoğunluğu ve asitliğini azaltmak için yeterince su içilmelidir.

Suyun Önemi…

Taş oluşumunun önlenmesi için idrarın yoğunluğunun azaltılması gerekir. Bunun için de çok su içilmesi zorunludur. Böbrek taşı sorunu olan bireylerin günlük 3 litre kadar su içmeleri önerilmektedir. İçilen suyun musluk suyu olmaması ve mümkünse arıtılmış su olması önemlidir. İdrar yolları enfeksiyonundan korunmada ve iyileşmede bol su içilerek ve sık idrara çıkılarak idrar kesesinin hızla boşaltılması temel kuraldır.

Böbreklerin düzenli çalışması için gün boyu ve geceleri uyanık durumda su içilmelidir.Yani su içilmesi gün içerisine homojen dağıtılmalıdır. Normal durumlarda günlük 1,5-2 litre su yeterli olmasına karşın, enfeksiyon ve böbrek taşı sorunu bulunduğunda günlük su alımı 3 litreye kadar çıkarılmalıdır. İçilen su miktarı fiziksel aktivitenin artmasına bağlı olarak artırılmalıdır. Ayrıca çok sıcak ve çok soğuk ortamda da su alımı artmalıdır.
böbrek taşı
Böbrek taşı sorunu bulunduğunda çay ve meşrubat içimi önerilmez. Çay içilmek istenirse çok açık içilmelidir. Bu durumda en iyi içecek sudur.

İdrar yolları enfeksiyonuna yatkın olanların da idrarın yoğunluğunu ve asitliğini azaltmak için doğal sudan bolca (günlük 3 litre kadar) içmeleri önerilmektedir. Su alımının artması idrar yoğunluğunu azaltarak ve idrar çıkışını hızlandırarak olası kanser yapıcıların idrar kesesi hücrelerine etkilerini azaltır. ABD sağlık çalışanlarını kapsayan araştırmada sıvı tüketiminin artmasıyla mesane kanseri riskinin azaldığı belirlenmiştir

Bol egzersiz ve hareketli bir yaşam tarzı oluşturmaya çalışmak önemlidir. Tuzlu gıda ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Ailenizden herhangi bir bireyde idrar yollarında taş saptandı ise şikayetiniz olmasa bile kendinizi kontrol ettirmeniz faydalı olacaktır. Kalsiyumdan zengin gıdaları aşırı tüketmemeniz gerekir (süt, yoğurt, peynir ve dondurma gibi tüm süt ürünleri, fasulye, çikolata, brokoli ve beyaz ekmek).

Oksalattan zengin gıdaları aşırı tüketmek de doğru değildir (Kola, ıspanak, pancar, kakao tozu, çikolata, yeşil yapraklı bitkiler, çerezler, koyu çay ve aşırı kahve). Diyetle birlikte turunçgilleri sık olmamak kaydıyla almaya çalışmakta fayda vardır (portakal, limon, mandalina gibi). Hazır sebze ve çorbalar, hazır yemekler, fastfood ürünleri gibi hazır ürünlerden uzak durmanız gerekir. Kırmızı et tüketiminde aşırıya kaçmayınız, bol miktarda balık ve balık yağı ürünlerini tüketmeniz önerilir.