4 Santimlik Taş Kapalı Yöntemle Çıkarıldı - Taş Hastalıkları - Medical Park

4 Santimlik Taş Kapalı Yöntemle Çıkarıldı

Medical Park Gaziantep Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Abdülkerim Üstün, 85 yaşındaki tek böbreği çalışan ve her iki kalçasında protez bulunan hastayı başarılı bir operasyonla 2 yıldır çektiği böbrek taşı rahatsızlığından kurtardı.

Yılda Bir Kez Üretral Stent…

Böbrek taşı şikayetiyle bir çok farklı hastane dolaşan Miyasete Bozgeyik (85) geçici olarak takılan ve yılda bir kez değiştirilmesi gereken stentler’de fayda etmez olunca riskli olmasına rağmen bu riskleri göze alarak ameliyat olmaya karar verdi. Hastanın yaşı, her iki kalçasında protez bulunması ve tek böbrekle yaşıyor olması hasta açısından operasyonu riskli kılan etkenlerdi. Belki Ankara’da yapılır umuduyla tetkik sonuçlarını başka bir uzman hekime gösteren aile, Medical Park Gaziantep Hastanesi Üroloji Uzmanlarından Op. Dr. Abdülkerim Üstün’e son çare olarak başvurdu. Yapılan tetkiklerde Miyasete Bozgeyik’in sağ böbreğinde yaklaşık 4×5 cm büyüklüğünde böbrek taşı olduğu ve laparoskopik cerrahi yöntemi ile çıkarılabileceği öngörüldü. Riskli olan bu operasyon için aileden ve hastadan onay alınması ile ameliyata karar verildi.

4 Santimlik Taş Kapalı Yöntemle Çıkarıldı!

Anestezi ekibinin yaptığı gerekli incelemeler ve hazırlıklar tamamlanınca operasyon başladı ve hastanın dayanılmaz sancılar çekmesine sebep olan sağ böbreğindeki 4 cm büyüklüğündeki taş, pnömatik cihaz ile parçalara ayrılarak çıkarıldı. 104 parçaya bölünen taşlar yaklaşık 2 saat süren başarılı bir operasyon ile hastanın böbreğinden çıkarıldı.

Zor bir ameliyat geçiren ve ağrılarından kurtulan Miyasete nine, 2 yıldır çektiği sancılardan kurtulmanın sevincini yaşarken, “önce Allah’ın sonra Dr Abdülkerim Bey’in sayesinde sağlığıma kavuştum, ameliyat öncesinde, ameliyat sırasında ve servise çıkarıldığımda sağlığıma kavuşmamda emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum, rabbim ne muratları varsa versin” diyerek duygularını dile getirdi.

“Kateter Yöntemi Şikayetlere Neden Olabiliyor”

Medical Park Gaziantep Hastanesi Üroloji Uzmanı Op.Dr. Abdülkerim Üstün, böbrek taşı operasyonlarında ameliyatı riskli görülen hastalara takılan Üriner sistem kateterinin yılda bir değiştirilmesi gerektiğini, aynı zamanda hastalarda idrarda yanma, ağrı, ve idrar kaçırma gibi bazı sorunlar yaşandığını belirterek, “hele de böyle çift kalça protezi olan bir hasta için yılda bir kez ameliyat masasına yatmak oldukça riskli bir durumdur. Bu nedenle hastamızı “perkütan nefrolitotomi” (kapalı böbrek taşı operasyonu) dediğimiz yöntemle ameliyat ettik ve çok şükür hastamızı sağlığına kavuşturduk” şeklinde konuştu.